سبد خرید

دوره ی تربیت کارشناس سیویل واحدهای صنعتی و نفتی

دوره ی تربیت کارشناس سیویل واحدهای صنعتی و نفتی

کارشناس سیویل

در این مصاحبه ویدیویی، سوالاتی در خصوص دوره ی «تربیت کارشناس سیویل واحدهای صنعتی و نفتی» پرسیده شده و توضیح داده میشوند.

به نام خدا

  • سلام جناب مهندس، از MEM با شما هستیم. خیلی خوش‌آمدید.

به نام خدا، من هم سلام عرض می‌کنم خدمت شما و کلیه دانش‌پژوهان گرامی

مرکز مهندسی آموزشی MEM پیشرو درزمینه آموزش و ارتقا مهندسی در زمینه‌های مختلف صنعتی برگزار می‌کند.

بر این اساس این موسسه با ارائه خدمات حرفه‌ای مبتنی بر تحلیل و بررسی نیازهای مشتریان سال‌هاست در تمام سطوح اقدام به طراحی مفاد آموزشی مطابق با نیازهای صنعت نموده است.

دوره‌های تربیت کارشناس که با استقبال چشمگیر فراگیران پیگیری می‌شود توانسته به‌عنوان یکی از بهترین دوره‌های تخصصی کاربردی در بین مخاطبین خود شناخته شود.

موسسه MEM رسالت خود می‌داند تا در افزایش صلاحیت کارشناسان به‌منظور رسیدن به حداکثر توانایی‌های خود با ارائه انواع آموزش‌ها تمام تلاش خود را انجام دهد تا سهم کارشناسان در توسعه، افزایش بهره‌وری و کار در مراکز مورد اشتغال خود را افزایش دهد.

این دوره: تربیت کارشناس سیویل واحدهای نفتی و صنعتی به مدت 120 ساعت در راستای این هدف طراحی‌شده است.
  • آقای مهندس، در خصوص معرفی دوره تربیت کارشناس سیویل در واحدهای نفتی یک توضیحی به ما می‌دهید لطفاً؟

بله خواهش می‌کنم. برای کارشناس عمران معمولاً کلمه نفت یک کلمه‌ی غریبه‌ای است، ما در این دوره تلاش می‌کنیم که کارشناس عمران را با مفاهیم رایج در صنعت نفت آشنا کنیم و این دوره برای کارشناسانی طراحی می‌شود که می‌خواهند بعدها در واحدهای صنعتی و نفتی کار طراحی را انجام بدهند.

این، یک دوره 120 ساعته است که در 12 فصل تنظیم‌شده است.

ما در این دوره اول تعریف می‌کنیم که پروژه نفتی یعنی چه؟ پروژه EPC یعنی چه؟ و وظایف مهندس سیویل را در آن واحدها تعریف می‌کنیم.

در فصل دوم می‌رویم سروقت کار نقشه‌برداری و برداشت عملیات و تولید نقشه‌های توپوگرافی.

در بخش سوم طراحی جاده و تولید مدارک مربوط به جاده را باهم بررسی می‌کنیم. البته بحث روسازی و طراحی لایه‌های آسفالتی هم در اینجا به‌طور کامل بحث خواهد شد.

در فصل چهارم ما طراحی خیابان‌های داخل سایت و پلان‌های نفتی و صنعتی را بررسی خواهیم کرد.

در بحث پنجم می‌رویم راجع به رواناب و فاضلاب صنعتی صحبت می‌کنیم. این بحث خودش در 3 بحث رواناب صنعتی، فاضلاب بهداشتی و بحث سیلاب بررسی خواهد شد.

متعاقباً برای ادامه دوره وارد بحث خطوط لوله، RIGHT OF WAY، خطوط انتقال جریان نفت می‌شویم.

متعاقباً راجع به بحث سازه‌هایی که برای بخش سیویل کاربرد دارد صحبت خواهیم کرد.

در فصل بعدی راجع به خطوط زیرزمینی، نحوه حل‌وفصل کردن و مدیریت خطوطی که در زیرخاک دفن می‌شوند، سازه‌های دفنی‌مان صحبت خواهیم کرد.

و دست‌آخر راجع به FINISH GRADING و استانداردها و تهیه کردن مدارک نهایی پروژه مرور خواهیم کرد.

مخاطبین این دوره دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مهندسی عمران، عمران نقشه‌برداری، آب، مهندسین یا طراحان فعال در بخش نفت و گاز، پتروشیمی، نیروگاهی و واحدهای صنعتی و کلیه علاقه‌مندان به مبحث سیویل می‌باشد.
  • خب بفرمایید این دوره تا چه حد عملیاتی است و دانش‌پژوهان چقدر به سیستم کار عملی آشنا می‌شوند؟

عرضم به حضورتان که در این دوره ما تعداد 10 پروژه عملی برای دانش‌پژوهان در نظر گرفته‌ایم که برای تمام فصول در انتهای هر فصل بایستی بر اساس اطلاعاتی که به آن‌ها داده می‌شود یک پروژه عملی را کار کنند.

با اندوختن این تجربه دوستان باکار عملی آشنا خواهند شد؛ و این دوره صرفاً یک دوره‌ی تئوریک نخواهد بود.

  • فراگیرانی که این دوره را سپری می‌کنند ازلحاظ دانش در چه سطحی قرار می‌گیرند؟

با توجه به اینکه فراگیران یک دوره‌ی 120 ساعته را سپری خواهند کرد و تعداد 10 پروژه عملی را انجام خواهند داد انتظار می‌رود که بتوانند مانند یک کارشناس 3 تا 4 ساله در پروژه‌های نفتی و صنعتی مشغول به کار شوند.

  • درست است. این دوره چه اثری در ورود به بازار کار و ارتقا شغلی آن‌ها دارد؟

با توجه به اینکه برای اولین بار دوره تربیت کارشناس سیویل در مرکز آموزش مهندسی MEM طراحی‌شده است و این‌یک دوره‌ی منحصربه‌فرد می‌باشد انتظار می‌رود که فارغ‌التحصیلان این دوره بتوانند در مصاحبه‌های شغلی و در پروژه‌های نفتی و صنعتی مشغول به کار شوند و به‌تنهایی بتوانند کار طراحی را با موفقیت انجام بدهند

  • دوره‌های مشابه در فرمت 36 ساعته برگزار می‌شوند، چرا مدت‌زمان این دوره بیش از 100 ساعت است؟

همچنان که مستحضرید این دوره برای اولین بار تدوین‌شده است و واقعانمی شود گفت که دوره‌های مشابه وجود دارند، عملاً دوره‌های موازی هستند که صرفاً نرم‌افزار CIVIL3D را تدریس می‌کنند، ویژه‌ی متخصصان راه‌سازی و بحث‌های مربوط به لوله‌های تحت‌فشار ولوله‌های ثقلی در آنجا مطرح نمی‌شود.

ما در این دوره علاوه از اینکه خود نرم‌افزار را به‌طور کامل پوشش می‌دهیم، وارد بحث‌های فاضلاب، رواناب، سیلاب، شبکه‌های زیرزمینی و خطوط لوله هم خواهیم شد. این مباحث در دوره‌های مشابه یا دوره‌های موازی وجود ندارد.

  • آقای مهندس، چه استانداردها و نرم‌افزارهایی در این دوره آموزش داده می‌شود؟

برای این دوره نرم‌افزار اصلی نرم‌افزار CIVIL3D است که به‌طور کامل تدریس خواهد شد. برای بحث استانداردها، استانداردهای در صنعت نفت ایران، IPS، بررسی خواهد شد؛ ولی به‌موازات آن استانداردهای جهانی مثل اشتو، AASHTO، مرور می‌شود.

به‌عنوان نمونه کار ما از نقشه‌های NIOEC استفاده خواهیم کرد.

در بخش طراحی صنعتی از نشریات و استانداردهای سازمان برنامه‌وبودجه، MPORG، استفاده خواهد شد.

هدف در این دوره توانمندی طراحی هندسی راه یا خیابان، سیستم‌های سیویلی در نفت، گاز و پتروشیمی یا واحدهای صنعتی، کار عملی با نرم‌افزار CIVIL3D، تولید مدارک مهندسی استاندارد در تعامل با سایر واحدهای مهندسی درگیر در پروژه می‌باشد. مدارک ارائه‌شده در این دوره، به‌رایگان، ارائه یک DVD، اطلاعات و مدارک شامل ارائه نرم‌افزار CIVIL3D، استانداردهای ملاک عمل طراحی، نمونه مدارک فنی شامل SPECIFICATION و نقشه‌ها، ارائه جزوه‌ی مربوط به هر بخش، ارائه جداول محاسباتی و ارائه TYPICAL DETAILS می‌باشد.
  • می‌شود خواهش کنم در مورد مهم‌ترین مزایای شرکت در دوره‌های تربیت کارشناس مهندسی مختصری توضیح دهید؟
  • خواهش می‌کنم. الآن تعداد بسیار زیادی پروژه‌ی نفتی، پروژه‌ی گاز و پتروشیمی، نیروگاهی و پروژه‌های صنعتی در کشور در حال ساخت و اجرا هستند. این، یک بازار کار گسترده و مناسب برای فارغ‌التحصیلانمی باشد. دوستانی که مهندسی عمران خوانده‌اند با طی کردن این دوره می‌توانند در این بازار کار مشغول به کار شوند و تمام استانداردها و روش تولید مدارک مهندسی را در این دوره به‌طور کامل بیاموزند.
  • سپاسگزارم از حضور شما و زمانی که در اختیار ما گذاشتید.

خواهش می‌کنم، من هم متشکرم از شما. امیدوارم مطالب گفته‌شده برای دانش‌پژوهان گرامی مفید واقع‌شده باشد.

MEM تفکری برای پیشرفت

موفق و پیروز باشید.

اشتراک گذاری:

8 Comments

Join the discussion and tell us your opinion.

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟