سبد خرید

جلسه یازدهم – مدیریت شبکه خطوط زیرزمینی UG آندرگراند

جلسه یازدهم – مدیریت شبکه خطوط زیرزمینی UG آندرگراند

سلام دوستان عزیز و مهندسین عمران گرامی
به جلسه یازدهم از دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی می‌رسیم.

لازم است ابتدا توضیح دهیم که در پلنت‌های نفتی، هر آنچه از خاک به بالاتر قرار می‌گیرد یعنی Above Ground یا AG؛ توسط بخش Piping یا لوله‌کشی مدیریت می‌شوند و آنچه از سطح خاک به پایین‌تر قرار می‌گیرند یعنی Under Ground یا UG توسط بخش سیویل مدیریت می‌شوند.

بلاشک، این جلسه مهم‌ترین جلسه در دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی است. می‌خواهیم هر آنچه از جلسات دوم تا دهم برای طراحی سیویل یاد گرفته‌ایم را رو هم بگذاریم و می‌خواهیم همه اجزای شبکه زیرزمینی را باهم مدیریت کنیم. بدیهی است که مهارت مدیریت شبکه خطوط زیرزمینی UG آندرگراند، حرفه‌ای‌ترین طراحی در بخش سیویل می‌باشد.

من به شما قول می‌دهم که اگر مهارت مدیریت شبکه خطوط زیرزمینی UG آندرگراند، رو به‌درستی یاد بگیرید، یعنی همین مبحث جلسه یازده؛ به‌راحتی می‌توانید در بهترین شرکت‌های نفتی کار پیدا کنید. شرکت‌های نفتی بسیار عالی، نیازمند متخصصین متبحری هستند که بتوانند شبکه‌های زیرزمینی رو مدیریت کنند. حال بپردازیم به تعریف شبکه‌های زیرزمینی.

  • از یک‌سو، شبکه‌هایی که خود ما در بخش سیویل طراحی می‌کنیم؛ شامل شبکه فاضلاب روغنی، شبکه فاضلاب بهداشتی، شبکه آب شرب و نهایتاً شبکه‌های مربوط به رواناب.
  • به این مجموعه یک سری اطلاعات دیگر اضافه می‌شود: خطوط پایپینگی مدفون، خطوط مربوط به شبکه آب آتش‌نشانی
  • و از سوی دیگر مباحث مربوط به کابل‌های برق، ابزار دقیق و مخابرات
  • و درنهایت هم به همه این‌ها اضافه می‌شوند: عناصر مدفون مربوط به بخش استراکچر؛ شامل فونداسیون‌ها، پیت‌ها، دیوارها
  • همچنین جاده‌ها، فنس‌ها، شیب بندی‌هایی که خود ما سیویلی‌ها طراحی کرده‌ایم. همه و همه و همه.

این حجم از دیتا و عناصر مدفون زیرزمینی را رو شما بایست طوری مدیریت کنید که در هیچ نقطه‌ای هیچ دو عنصر از این سیستم همدیگر را قطع نکنند، اصطلاحاً تداخل یا Clash نداشته باشند. برای اطمینان از این طراحی، مدرک تجمعی شبکه‌های زیرزمینی به نام underground composite layout تولید می‌شود.

برای هرکدام از این نقاط تلاقی که همدیگر را قطع می‌کنند و به اصلاح یک گره یا node نامیده می‌شوند، باید راه‌حل درست بیندیشیم که چگونه مدیریتش کنیم؛ یعنی به همدیگر برخورد نکنند و در زمان ساخت، اجرای آن ممکن و عملیاتی باشد. برای این کار ملاک عمل IPS و نقشه‌های استاندارد تیپیکال NIOEC هستند.

این مبحث مهم‌ترین و اساسی‌ترین جلسه در کل دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی می‌باشد.

به‌عنوان هشتمین پروژه از شما خواسته می‌شود با کمک پشتیبان‌ها در یک پلنت فرضی، underground composite layout را تولید کرده و شبکه خطوط زیرزمینی UG آندرگراند را که کار دشواری است را مدیریت کنید.

اگر می‌خواهید این مطالب رو به‌دقت و به‌طور اصولی و پایه‌ای یاد بگیرید، باید در سومین دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی ثبت‌نام کنید. فرصت را از دست ندهید. با استفاده از لینک زیر در سومین دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی ثبت‌نام کنید.

 کسی که در این کار توانمند باشد، قطعاً یکی از بهترین پتروسیویلی‌ها خواهد بود.

درصورتی‌که سؤالی راجع به شبکه خطوط زیرزمینی UG آندرگراند دارید، لطفاً در بخش کامنت‌ها، اعلام کنید.

موفق و پیروز باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟