سبد خرید

جلسه ششم – طراحی خیابان داخل سایت

جلسه ششم – طراحی خیابان داخل سایت

دوستان عزیز و مهندسین عمران گرامی

به جلسه ششم از دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی خوش‌آمدید.

اگر مطالب رو تا اینجا مرور کرده باشید باید به شما تبریک بگویم که توانستید به‌عنوان پروژه اول: اولاً یک‌رویه یا surface، طراحی کنید و احجام عملیات خاکی حساب کنید. سپس، به‌عنوان پروژه دوم یک جاده کامل را به‌طور کامل طراحی کنید.

در این جلسه، می‌خواهیم وارد موضوع طراحی خیابان داخل سایت بشویم.

ازلحاظ هندسی و ازلحاظ مباحث تئوریک، طراحی خیابان داخل سایت و جاده دسترسی از یک جنس و شبیه هم هستند، ولی واقعیت این است که وقتی شما وارد یک مجتمع مسکونی می‌شوید، به‌عنوان ساده‌ترین مورد، یا وقتی وارد یک مجتمع کارخانه‌ای می‌شوید یا وقتی وارد یک مجتمع نیروگاهی و نهایتاً در پیچیده‌ترین فرم آن، وارد یک مجتمع نفتی، پتروشیمی یا گازی می‌شوید، علاوه از مباحث مربوط به طرح هندسی راه و طرح روسازی راه، باید تعامل با سایر واحدها را هم مدنظر قرار دهید. واحدهایی که در مجاورت خیابان‌ها قرارگرفته‌اند، یا حتی واحدهایی از کارخانه‌ای که در حال کار می‌باشد.

بنابراین علاوه از مباحث هندسی، ضوابط و مقررات پیچیده‌تری را هم باید رعایت کنیم. این ضوابط را استاندارد نفت ایران IPS: Iranian Petroleum Standard به ما تحمیل می‌کند که باید آن‌ها را باید به‌دقت بدانیم و سپس رعایت کنیم.

اما از سویی دیگر طراحی خیابان‌ها ساده‌تر می‌باشد.

  • چون سرعت طراحی پایین است، فاقد اتصال تدریجی و کلوتوئید هستند.
  • فاقد پروفیل طولی بوده و شیب آن‌ها در پلان درج می‌شوند.
  • چون تغییرات شیب طولی آن‌ها کم است، فاقد خم قائم هستند.

ما، در جلسه ششم از دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی، کلیه موارد و نکات اساسی طراحی خیابان داخل سایت را به شما خواهیم گفت.

بعدازآن، می‌رسیم به شناخت کالورت‌ها و طراحی اجزایی که موردنیاز هستند تا بتوانیم از زیر خیابان داخل سایت رد بشویم. باید تمهیدات ویژه‌ای برای تأسیسات متفاوتی که از زیر خیابان داخل سایت رد می‌شوند، بیندیشیم؛ لوله‌ها، کابل‌ها و سایر خطوط شریانی.

تمام این مطالب رو که به‌دقت در این جلسه یاد گرفتیم می‌رسیم به سومین پروژه: پروژه طراحی خیابان داخلی سایت

در یک پلنت کوچک نفتی از شما خواسته خواهد شد که یک سری خیابان داخل سایت را طراحی کنید.

 فوق‌العاده ست! شما می‌توانید برای اولین بار تجربه خواهید کرد که چگونه در یک مجتمع صنعتی و نفت، یک خیابان داخل سایت را مطابق ضوابط و استانداردهای نفت IPS طراحی کنید. در کنار شما پشتیبان‌های دوره حضور دارند و به‌مرور به سؤالاتتان پاسخ خواهند داد.

و این پروژه، بعداً به یک رزومه کاری خیلی خوب برای شما تبدیل خواهد شد. طراحی خیابان داخل سایت، به‌عنوان یک سابقه کاری خوب برای طراح پتروسیویل لازم و ضروری است. اگر این مباحث برایتان جذاب هست، فرصت رو از دست ندهید.

در سومین دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی که لینک آن را زیر قرارگرفته است، ثبت‌نام کنید تا مطالب این دوره را به‌طور کامل یاد بگیرید.

موفق و پیروز باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟