سبد خرید

جلسه دهم – طراحی سیستم جمع‌آوری و هدایت رواناب سطحی و سیلاب ناشی از بارش

جلسه دهم – طراحی سیستم جمع‌آوری و هدایت رواناب سطحی و سیلاب ناشی از بارش

دوستان عزیز و مهندسین عمران گرامی
در جلسه دهم از دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی می‌پردازیم به مبحث بارش باران. بعد از بارش باران بر روی سطوح آب جاری می‌شود که بدان، رواناب Runoff می‌گویند.

برای بررسی فرآیند بارش و رواناب، نیاز است که مرور مختصری بر درس هیدرولوژی داشته باشیم و ببینیم که نحوه و مقدار بارش در گستره‌های جغرافیایی و زمانی چگونه است و سپس نحوه تبدیل بارش به آب جاری یا رواناب چگونه خواهد بود. این فرآیند یک فرآیند کاملاً آماری و غیردقیق است و نیاز به حس مهندسی و تجربه بیشتری دارد؛ بنابراین بیشتر از محاسبه، درگیر برآورد خواهیم بود. این مباحث به‌صورت مختصر، در این دوره برای شما توضیح داده خواهند شد.

از این مباحث می‌خواهیم به دوتا طراحی اساسی برسیم؛

  • طراحی اول، طراحی شبکه‌های Runoff یا رواناب سطحی که ناشی از بارش با دوره بازگشت‌های مختلف می‌باشد.
  • دومین مبحث، مبحث مربوط به سیستم‌های جمع‌آوری سیلاب که حالت خاص و بارشی هستند با دوره بازگشت‌های خیلی زیاد که گاهی حتی، به‌صورت نادر یا مرزی یا حدی یک Extreme Event می‌باشند.

در این دوره می‌خواهیم ببینیم که مقدار بارش چگونه برآورد می‌شود. تبدیل بارش به رواناب چگونه انجام می‌شود. سپس طبق مباحث نشریات سازمان برنامه‌وبودجه و همچنین طبق مباحث IPS: Iranian Petroleum Standard می‌خواهیم چگونگی طراحی شبکه‌های جمع‌آوری آب سطحی را بیاموزیم.

در بخش دوم، می‌خواهیم ببینیم که شدت و دبی سیل رو چگونه برآورد می‌کنیم و به چه نحوی می‌توانیم سایت یا مجتمع را از ورود سیل در امان نگه‌داریم و سیلاب را کنترل کرده و به مسیل امن هدایت کنیم. در عمل، لازم است که مطالعات برآورد بارش و سیل توسط یک شرکت مهندسین مشاور متخصص انجام شود و نتایج آن برای کار طراحی سیستم جمع‌آوری و هدایت رواناب سطحی و سیلاب ناشی از بارش مورداستفاده قرار گیرد.

در آخر این جلسه به‌عنوان پروژه هفتم، از شما خواسته می‌شود که برای یک مجتمع فرضی، سیستم جمع‌آوری و هدایت رواناب سطحی و سیلاب ناشی از بارش را طراحی کنید:

  • چگونه رواناب را می‌خواهید جمع‌آوری کنید
  • و به چه نحوی می‌خواهید سایت را در برابر سیلاب محافظت کنید.

اگر طراحی سیستم جمع‌آوری و هدایت رواناب سطحی و سیلاب ناشی از بارش برای شما موردنیاز است، لطفاً فرصت رو از دست ندید با استفاده از لینک زیر در سومین دوره جامع طراحی سیویل مجتمع‌های صنعتی و نفتی ثبت‌نام کنید، همین امروز.

درصورتی‌که سؤالی راجع به طراحی سیستم جمع‌آوری و هدایت رواناب سطحی و سیلاب ناشی از بارش دارید، لطفاً در بخش کامنت‌ها، اعلام کنید.

موفق و پیروز باشید

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟